Sprawozdanie z działalności ZO PTTK w Chełmie za rok 1973, w aspekcie zadań nakreślonych w planie działalności Powiatowego KKF i T w Chełmie na rok 1973 – w roku 1973 O. PTTK zorganizował 30 kół zakładowych w ilości 700 członków. Zaprojektowano szlak spacerowy po Chełmie Pomników Walki i Męczeństwa o długości 42km. Zaplanowano do wykonania dalszych 5 szlaków w powiecie o łącznej długości 800km. Przeprowadzono 2 kursy dla 39 uczestników Organizatorów Turystyki. Zorganizowano biuro zakwaterowań w pokojach gościnnych w których przeprowadzono w ramach wypoczynku sobotnio-niedzielnego 11 imprez turystyki pieszej i kolarskiej dla 2.600 osób. Po zakończeniu kursu przewodników turystycznych po Chełmie, czynione starania, uruchomienia w zimie stacji turystycznej PTTK. W celu objęcia większą opieką zabytków kultury i przyrody powołano dwie komisje oraz Klub Foto-Filmowy. Reaktywowano Klub Motorowy przy KP MO w Chełmie został też powołany Oddział PTTK we Włodawie. Czynione starania zorganizowania kursu przewodników zakładowych w Chełmie przy: Zak. Obuwia, Winiarni i Hucie „Mira”. Z chwilą przekazania dla PTTK tzw. podziemi kredowych przez PMRN – uruchomiono kiosk z pamiątkami w pawilonie podziemi. Wykaz zasłużonych działaczy Oddz. PTTK w Chełmie do nagród PKKFiT:
- Wiesława Marynowska działaczka PTTK, organizatorka imprez turystyki kwalifikowanej, obsługuje biuro w programie i BORT;
- Grażyna Dobrakowska przew. Klubu Kolarskiego Konus, propaguje turystykę kolarską w środowisku szkolnym;
- Stanisław Skibiński przew. komisji krajoznawczej i społecznych opiekunów zabytków i przyrody, jeden z najstarszych działaczy SKKT im. W. Pola, Oddziału PTK i PTTK, promuje krajoznawstwo i turystykę w regionie i kraju;
- Edward Nycz działacz PTTK, Przew. Oddz. Komisji Kół Zakładowych PTTK przy S-ni „Postęp”, organizator wielu imprez w kole i Oddz. PTTK;
- Albin Kuczyński członek ZO PTTK, organizator komisji młodzieżowej, opiekun Koła przy Technikum Mechanicznym, przew. koła PTTK przy ZNP, propagator turystyki i krajoznawstwa;
- Błażej Kiliński przew. komisji rewizyjnej;
- Marianna Leś przewodnik działacz, społecznik, nadzoruje komisję opieki nad zabytkami;
- Teresa Szukwiec prowadzi działalność programową i ORT, działacz-społecznik zajmuje się komisją nad zabytkami;
- Antonina Cisło przewodnik, opiekun nad zabytkami.
PTTK Koło Przewodników Terenowych w Chełmie ul. Lubelska 69, do Urzędu Pow. w Chełmie Wydział Oświaty i Wychowania Kultury, Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki – przesyła plan i preliminarz (jednej z wielu) szkoleniowej wycieczki Koła Przewodników PTTK w Chełmie po Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w dniach 16-17 listopad 1974 r. Trasa: Chełm, Sobibór, Włodawa, Sosnowica, Łęczna, Chełm.
Sprawozdanie z działalności Oddziału PTTK W Chełmie ul. Mickiewicza 9, za rok 1974, ZO PTTK odbył 20-zebrań. Zarząd Oddziału PTTK: Prezes Krzysztof Koziczyński, V-ce Jaremiasz Przychodzki i Albin Kuczyński, sekretarz Emil Kraj, skarbnik Marianna Leś. Stan organizacyjny Oddz. PTTK na 31.12.1974 w odniesieniu do 1973 r.:
- liczba członków 1973 (700) i 1974 (1.015)
- liczba członków zbiorowych 1973 (373) i 1974 (60)
- liczba kół zakładowych PTTK 1973 (13) i 1974 (15)
- liczba kół PTTK w szkołach 1973 (10) i 1974 (9)
- liczba klubów na prawach kół 1973 (30) i 1974 (3)
- Komisja Krajoznawcza: Składa się z 9 instruktorów krajoznawstwa pod przew. Stanisława Skibińskiego, zajmuje się opisem tras rajdowych, przeprowadzaniem pogadanek i prelekcji, instruktorzy krajoznawstwa prowadzili poradnię z turystyki i krajoznawstwa.
- Komisja Ochrony Przyrody: Składa się z 36 Strażników Ochrony Przyrody i 22 Społecznych Opiekunów Przyrody, którzy opiekowali się Rezerwatami Przyrody tj. Stawska Góra, J. Świerszczów, Serniawy, Bachus, Brzeźno, Wolwinów, i pomnikami przyrody jak Dąb Bolko w Hniszowie itd. Przeprowadzono inwentaryzację parków podworskich i popałacowych na terenie powiatu których naliczono 51. Zorganizowano Sejmik Ochrony Środowiska Przyrody, w wyniku którego opracowano cenny materiał do prowadzenia działalności w w\w zakresie do 1975 r. Prowadzona była akcja badania szkód wyrządzonych przez ruch turystyczny nad Jeziorem Białym.
- Komisja Młodzieżowa: Koryguje działalność turystyczno-krajoznawczą, prowadziła akcje turystyczne i rajdy, służy też pomocą dla szkolnych kół PTTK.
- Komisja Opieki nad Zabytkami: Składa się z 37 społecznych Opiekunów nad Zabytkami. Sprawuje opiekę na terenie miasta i powiatu w uzgodnieniu z Konserwatorem zabytków Urzędu Woj.
- Komisja Kół Zakładowych: Zajmuje się koordynowaniem pracy kół zakładowych PTTK w zakresie organizacji imprez turystyczno-rekreacyjnych (ZO PTTK) dla pracowników zakładów w porozumieniu z Radami Zakładowymi i przy ich wsparciu finansowym. Wyróżniały się Koło PTTK Nr 2 przy Urzędzie Miejskim i Koło PTTK Nr 4 przy PKP.
- Komisja Turystyki Pieszej: Teoretycznie licząca 31 osób, zaangażowanych społecznie przewodników turystyki pieszej w organizację rajdów jest 10 osób. Wspólnie z Organizatorami Młodzieżowymi Wydz. Oświaty, PDK, Cementowni itp. zorganizowano 14 rajdów uczestniczyło 1.556 osób. W porozumieniu z Powiatowym Obywatelskim Komitetem Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa wyznaczała pierwszy szlak dla Turystyki Pieszej kolorem, żółtym 42 km tzw. Szlak Pomników Walki i Męczeństwa.
- Koło Organizatorów Turystyki: W zakładach pracy 200 osób przeszkolonych ze środków WRZZ. Organizatorzy Turystyki przeszkoleni dla potrzeb zakładów pracy w celu organizacji wypoczynku dla pracowników. Organizatorzy są członkami PTTK.
- Koło Przewodników: Liczy 24 osoby w tym 4 przewodników po Kombinacie Cementowym. W 1974 r. oprowadzili 314 wycieczek dla 11.000 uczestników w tym 1.500 zagranicznych. Biuro PTTK zorganizowało 138 wycieczek wyjazdowych dla szkół i zakładów pracy dla 6.879 osób. Plan Oddziału PTTK na 1974 r. zrealizowany w 95%.
Kombinat Cementowy Chełm, dnia 9 lipca 1975 r., do Urzędu Miejskiego w Chełmie Biuro Ogólno-Organizacyjne, pismo dotyczy działalności Koła PTTK przy Kombinacie Cementowym w Chełmie. W odpowiedzi na Wasze pismo uprzejmie informujemy, że aktualnie prowadzona działalność Koła PTTK Kombinatu sprowadza się do: 1. działa sekcja żeglarska (jest społecznie wykonana żaglówka, w lipcu 1975 r. będzie wodowanie na
J. Białym), 2. działa sekcja turystyczna (w najbliższym czasie planowanie kupna 20 rowerów), 3. przy hotelu robotniczym działa wypożyczalnia sprzętu sportowego, 4. w ramach działalności Działu Socjalnego organizowane są liczne wycieczki krajoznawcze 1 i 2 dniowe, 5. istnieje grupa zakładowych przewodników PTTK, 6. Młodzież Kombinatu bierze czynny udział w szkoleniach organizowanych przez PTTK.
Dla rozwoju turystyki, sprawozdanie PKKF i T za 1969 r.; – Istnieje Oddział PTTK w Chełmie, Ekspozytura „Orbisu” i „Gromady”. Rok 1969 był szczególnie korzystny dla rozwoju turystyki na terenie Chełma i powiatu. Odwiedziło Chełm ponad 15.000 turystów. Duży wpływ na to miały: Oddział PTTK, ZP ZMS, Wydział Oświaty i współpraca z ZMW, ZMS, LOK i ZHP. Kontynuowano lub zorganizowano szereg imprez o zasięgu centralnym lub ogólnopolskim jak: „Turkus” 20 Lipca, Centralny Zlot Narciarski, Centralny Zlot Spółdzielczości Pracy, Rajd Szlakami WP zakończony w Chełmie organizowany przez Krakowski Komitet Kultury Fizycznej i Zarząd Okręgu w Krakowie, Pieszy Rajd po Ziemi Chełmskiej organizowany przez Oddział w Radomiu, Rajd Słowików, Jesienny Rajd Pieszy, Rajd Kościuszkowski i Rajd Parasolowy.
Sprawozdanie z wykonania planu w zakresie kultury fizycznej i turystyki na terenie miasta Chełma za 1972 r. wg planu kalendarza Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Chełmie; – Nastąpił dalszy wzrost ilości członów poszczególnych organizacji sportowych i turystycznych i tak: – Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej: ilość jedn.-21, ilość czł.-2.821; – Międzyszkolny Klub Sportowy: ilość człon.-186; – Szkolny Związek Sportowy: ilość jedn.-116, ilość człon.-20.948; – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze: ilość jedn.-20, ilość człon.-980. W zakresie aktywnej turystyki – OST „Gromada” Ekspozytura w Chełmie, zorganizowała w ramach działalności programowej 12-wycieczek z udziałem 9.200 uczestników (wzrost o 15%). Polskie Biuro ORBIS zorganizowało 180 wycieczek z ilością 12.231 uczestników. Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego w Chełmie zorganizowało 298 wycieczek z ilością 12.000 uczestników. Spółdzielnia Turystyczna „Gromada” zorganizowała 92 wycieczki z ilością 9.200 uczestników. Zorganizowano też w tym okresie 7 imprez turystycznych z udziałem ponad 3.000 uczestników.
W planach usług na latach 1970-1975 z zakresu kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku w powiecie chełmskim ujęto:
- ośrodek sportów wodnych w Rejowcu,
- szkolne schronisko wycieczkowe w Rejowcu Fabrycznym,
- stanicę harcerską w Grabniaku,
- ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy w Wojsławicach
*(w planie rozbudowa i wypoczynku świątecznego); również OST ekspozytura „Gromada” w Chełmie, (prowadzono też budowę boisk piłkarskich i stadionów do zawodów z lekkiej atletyki w poszczególnych gminach.